Organizacje Strażnicze-Watchdog

26 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka
Organizacje Strażnicze-Watchdog

"Terminem działania strażnicze określane są inicjatywy organizacji obywatelskich (watchdog organizations) oraz mediów polegające na obserwowaniu działań instytucji i osób publicznych, prowadzącym do zwiększenia przejrzystości i praworządności życia publicznego"
Źródło: http://www.watchdog.org.pl/9,29,co_to_jest_straznictwo.html

Celem tych organizacji jest obserwacja działań administracji, wykrywaniu nadużyć i dążenie do większej transparentności działań urzędników. Niektóre z nich za cel stawiają też trwałą poprawę funkcjonowania monitorowanych podmiotów, poprzez wskazanie im błędów, przepisów utrudniających im pracę oraz wskazanie metod poprawy zaistniałego stanu rzeczy.

Przykładowe działania:

Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy BONA FEDIS
Program-Informacja Publiczna na Wniosek. Program mający na celu sprawdzenie wszystkich 167 urzędów gmin w woj.Śląskim pod kątem dostępności informacji publicznej.
http://bonafides.pl/home/content/view/252/86/

Towarzystwo na rzecz Ziemi.
Monitoring Inwestycji Hydrotechnicznych-"Celem tych prac jest sprawdzenie racjonalności wydatkowania publicznych pieniędzy na działania hydrotechniczne, zbadanie efektywności poszczególnych przedsięwzięć, a także ochrona przyrody dolin rzecznych"
http://tnz.most.org.pl/pl/read.php?id=29

HGW-watch
Blog poświęcony monitoringowi rządów ekipy Hanny Gronkiewicz-Walc. Prowadzi go podobno jedna osoba. Powstaje pytania czy intencją prowadzącego jest rzeczywiście transparentoności administracji jako takie, czy blog jest skierowany jako czarny PR tylko przeciwko HGW i po jej przegranych wyborach zniknie?
Jednak inicjatywa ciekawa.
http://hgw-watch.pl/

To są tylko trzy przykłady. Takich organizacji, ludzi jest znacznie więcej. Czasem te zrzeszenia opierają się na profesjonalistach z danych dziedzin, normalnie opłacanych, pracujących na pełen etat, a środki na prowadzenie działalność pozyskiwane są z różnych funduszy. Czasem są to zrzeszenia obywateli działających społecznie, lub występuje połączenie tych dwóch typów działalności w jednej organizacji. Niekiedy są to też pojedyńcze osoby, zajmujące się problemami społeczności w najbliższym otoczeniu.Łączy ich chęć do podjęcia działania oraz nadrzędny cel. Czyli większa transparentność władzy, patrzenie urzędnikom na ręce i reagowanie na zaistniałe nieprawidłowości.

Czy nie uważacie że cel nadrzędny tych organizacji pokrywa się z efektami wprowadzenia demokracji bezpośredniej? Ja taką zbieżność dostrzegam.
Wiec może warto zastanowić się czy to właśnie środowisko nie było podatne na idee DB, może warto przeanalizować to środowisko i poszukać kontaktu...

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.
jordan
Portret użytkownika jordan

Łukasz. Zgadzam się z Tobą jak najbardziej.
Myślę, że przydałaby się w tym przypadku lista takich organizacji oraz ew. punkty wspólne.
Czy jesteś w stanie stworzyć taką listę? Może w postaci jakiegoś ogólnodostępnego pliku online, aby każdy mógł uzupełniać?

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

1.Treść
Myślę że najlepiej będzie uporządkować te organizacje, ze względu na to w którym województwie posiadają siedzibę. Jeśli w przyszłości miałoby dojść do jakiegoś kontaktu, taka forma ułatwi znalezienie organizacji w pobliżu. Można dodać jeszcze krótką notkę, na temat czy dana organizacja działa lokalnie, czy może dana inicjatywa obejmuje większy obszar kraju, oraz czym się miej więcej zajmuje.
2.Forma
Ogólnodostępny plik online, tutaj mogę mieć problem. Lecz jeśli ktoś wskazał by mi drogę ku światłu, wsparł merytorycznie, to też ogarnę, czego nie wiem to się nauczę.
3.Czas
Jako że jestem człowiekiem pracy, nie mogę obiecać że lista ta będzie gotowa np już w przyszłym tygodniu. Lecz napewno z dniem jutrzejszym mogę się wziąć już do działania.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie, pomysły dotyczące tej listy.

Mariusz Doppler
Portret użytkownika Mariusz Doppler

ad. 1. Wg mojej opinii, uporządkowanie nie jest może tak bardzo potrzebne.
Jednak jeśli porządkować to raczej wg. kategorii tematycznej.

Najważniejsze są 3 kolumny a)nazwa organizacji b) strona www
c)adres email

ad.2 Proponuje excel lub calc, wtedy będzie zawsze można coś z tą listą więcej zrobić np. przesortować, wyeksportować do xml itp.

Taka lista mailingowa była by bardzo praktycznym narzędziem do wzajemnego porozumiewania się czy po prostu informacji.

Po sporządzeniu jej można było by ją przesłać wszystkim organizacjom.

jordan
Portret użytkownika jordan

ad. 2.
Zgadzam się. "Zwykły" arkusz kalkulacyjny wydaje mi się wystarczający. Może być dostępny online.

Przy okazji. Myślę, że tego typu lista powinna się gdzieś znajdować. Czy istnieje jakaś organizacja zrzeszająca NGO's?

jordan
Portret użytkownika jordan

Łukaszu, wybacz, że nie odpowiedziałem od razu. Umknął mi Twój post.

1. Zgadzam się z Mariuszem. Sensowny byłby dokument w formie arkusza kalkulacyjnego (jak np. excel)

2. Plik online to może być np.
google docs

lub cokolwiek innego pozwalającego na publikację online (http://mashable.com/2008/02/06/forget-excel-14-online-spreadsheet-applic... )

3. Doskonale rozumiem

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Jordanie nie ma najmniejszego problemu.

Dziękuje bardzo za porady, napewno mi pomogą.
Niestety do piątku trudno mi będzie przysiąść się do tego rzetelnie-nienormowany czas pracy ma spore zalety(przynajmniej dla mnie) lecz czasem, to poprostu przechlapane.

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Mamy narzędzie do porządkowania takich informacji:
http://www.demokracjabezposrednia.pl/linkownia
Wystarczy opatrzyć link do strony organizacji tagiem "organizacja", "stowarzyszenie", "watch dog", itp.
W tej chwili da się wyszukiwać tylko po jednym tagu na raz ale przygotowuję rodzaj wyszukiwarki do tego działu (data mining). Będzie można wskazać powiedzmy 3 kategorie i znaleźć link im odpowiadający.
Tutaj jest szkic tej funkcjonalności: http://www.demokracjabezposrednia.pl/link1

Bardzo was proszę o zapoznanie się z linkownią bo jeśli chodzi o gromadzenie i wyszukiwanie danych jest ona potężnym narzędziem stworzonym właśnie do tego celu.

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Zapoznałem się. Fakt, bardzo użyteczne narzędzie. Zaczynam dodawać.

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

ciesze się. zwróc uwagę, że istniejące tagi się rozwijają więc możesz wybrać z listy. jest to preferowane. z drugiej strony należy dodać jak najwięcej tagów. skuteczność tego narzędzia w dużej mierze zależy od człowieka.

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Zgadzam się z tobą że należy raczej dopasowywać do obecnych tagów-jeśli jest to możliwe. Nowe tworzyć w momencie kiedy będą dotyczyć szerszego i/lub odrębnego działu. Inaczej będziemy mieli nie wiadomo ile tagów i generalnie bałagan. W tej chwili utworzyłem np "Watchdog" oraz "Blog" z w.w. powodów. Generalnie narzędzie bardzo dobre, dobrze przemyślanie np. właśnie możliwość dodania tagów, ułatwia pracę, tylko jak pisałeś trzeba rozważnie korzystać.

Sukcesywnie będą dodawał organizacje, stowarzyszenia, grupy, fundacje związane z działalności społeczną, obywatelską.

Mariusz Doppler
Portret użytkownika Mariusz Doppler

Fajnie, że istnieją takie organizacje.
Jednak odnoszę czasami wrażenie, że publiczne pieniądze wydane na programy realizowane przez te organizacje nie są wydane efektywne.

Generalnie dużym plusem Stowarzyszenia Więcej Demokracji są zamieszczane raporty bankowe. Jest to rzadkość wśród innych stowarzyszeń o fundacjach nie wspominając.

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Dzisiaj na patelni(plac przed metrem centrum) w Warszawie Greenpeace zbierało podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, niedawno były zbierane podpisy za zniesieniem janosikowego dla Warszawy.Sądzę że takie organizacje, które chcą wpłynąć na prawo, władzę w imię interesów reprezentowanych prze nie, także powinny być podatne na idee DB. Ponieważ DB daje im kompletnie nowe, bardziej efektywne narzędzia do dyspozycji.

Sądzę że generalnie środowiska próbujące czynnie wpłynąć na władzę, powinny stać się celem dla agitacji na rzecz DB-oczywiście trzeba też analizować te środowiska po kątem ich inicjatyw, czy np nie stoją w sprzeczności z wolnościami jednostki itp.

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Wyobrażam sobie, że najlepiej by było gdyby ludzie z takich organizacji stali się naszymi członkami. Innymi słowy - moglibyśmy zjednoczyć wszystkich, którzy chcą zmian. Mamy już niezły system do głosowania. Pracuje nad możliwością tworzenia sub-domen typu:
Siedlce.demokracjabezpośrednia.org
Wędkarze.demokracjabezpośrednia.org
Czyli organizacja dostaje nasz system i swoje miejsce w nim. Wszyscy zebrani w ten sposób mogą podejmować decyzje zarówno w swojej organizacji jak i w skali całego stowarzyszenia a kiedyś całego kraju.

MSzach
Portret użytkownika MSzach

No wreszcie! :)

Pozdrawiam

Robert Fiałek
Portret użytkownika Robert Fiałek

Nie wreszcie tylko wciąż :)

MSzach
Portret użytkownika MSzach

No tak byłem nieprecyzyjny :)))

Nie odnosiłem się do twojej "wyobraźni" tylko do sub-domen

Mariusz Doppler
Portret użytkownika Mariusz Doppler
Wyobrażam sobie, że najlepiej by było gdyby ludzie z takich organizacji stali się naszymi członkami. Innymi słowy - moglibyśmy zjednoczyć wszystkich, którzy chcą zmian.

Problem polega natym, że ludzie z tych organizacji mogą mieć podobny punkt widzenia, i na ten przykład będą chcieli by członkowie SWD przyłączyli się do ich organizacji.
 
Dlatego nie liczyłbym na współpracę polegającą na zapisaniu sie do SWD czy korzystania z subdomeny przez inne organizacje.  Na to żadna organizacja nie pójdzie.

Płaszczyzne współpracy widziałbym bardziej przy współrealizacji posczczególnych podzadań. np
współpracy przy przygowaniu  tego orzeczenia
http://www.demokracjabezposrednia.pl/node/706#comment-1817

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Pisząc o watchdogach i innych organizacjach miałem bardziej na myśli akcję informacyjną w tych środowiskach, zdobycie poparcie dla idei DB i SWD, wymianę doświadczeń, współpracę nad niektórymi zadaniami-jak to np przedstawił Mariusz(nie masz nic przeciwko że przeszedłem odrazu na "ty"?)
Możliwe że niektóre osoby z tych środowisk wesprą SWD wstępując do stowarzyszenie i aktywnie w nim działając.
Jednak jak pisał Mszach, jest wiele stowarzyszeń które stają się zamkniętymi "sektami" działającymi jedynie w swoim środowisku(nie jest to dokładny cytat, ale myśl chyba dobrze uchwyciłem).
Tym samym nie skreślał bym pomysłu Roberta(nie masz nic przeciwko że przeszedłem odrazu na "ty"?), to może wypalić. Trzeba się tylko dobrze zastanowić.

Na początku napewno odpadają większe organizacje, nie mówiąc już o inicjatywach globalnych jak np Greenpeace. Odpowiedź od nich będzie brzmiała mniej więcej tak: Działamy tyle i tyla lat, mamy już swoje metody, itd. Trudno ich będzie przekonać do korzyści płynących z zaproponowanego rozwiązania.
Lecz jakby zacząć od organizacji działających bardziej lokalnie, zajmujących się mniejszymi sprawami. Jest szansa na ruszenie z tym-przynajmniej moim zadaniem. Trzeba oczywiście dobrze się zastanowić jak to sprzedać, pokazać też korzyści bardziej doraźne niż wprowadzenie DB. Np: W ramach SWD działają osoby spotykające z z tymi samymi problemami co wy, walczące z nimi, napewno będą chętni do podzielenia się swoimi doświadczeniami, może nawet nawiążecie stałą współprace itp.
Wiem że to jest mrówcza praca. Lecz jeśli już by się zebrało pewną liczbę takich organizacji, można wtedy wejść na wyższy stopień i udać się do większych... Lecz wtedy idzie już się z gotowym, działającym produktem, a to jest zawsze najlepszym argumentem za.

jordan
Portret użytkownika jordan

http://www.prohelvetia.pl/ co prawda nie organizacja strażnicza, ale możliwe, że zainteresowana współpracą z nami

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby przygotowanie maila informującego o SWD, zapraszającego na stronę, i rozesłać go po tego typu organizacjach. W jakiś sposób należałoby poinformować te organizacje o istnieniu SWD, wzbudzić zainteresowanie. Na kontaktowanie się z każdą indywidualnie nie ma ludzi, a rozesłaniem takiego wcześniej przygotowanego maila mogła by się zająć jedna osoba.

Znalazłem portal organizacji strażniczych http://watchdog.org.pl/index.php znajduje się na nim mapa projektów strażniczych, są dane teleadresowe poszczególnych stowarzyszeń(na pierwszy rzut oka ponad 50) Jest jeszcze http://bazy.ngo.pl/ zawiera np Ogólnopolską bazę organizacji pozarządowych(tutaj wyświetliło mi 123940 wyników), więc baza adresowa jest.

Co sądzicie o tej propozycji?

jordan
Portret użytkownika jordan

Uważam to za bardzo dobry pomysł. (np. w bazie.ngo znalazłem m.in. 99 organizacji na rzecz demokracji)

Jak się organizujemy?

p.s.
gdyby był potrzebny program do rozsyłania spamu...sorry massmailinug, to jarek ma gdzieś taki legalny program do tego typu celów.

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

Cieszę się że pomysł chwycił, sądzę że zwiększy popularność stowarzyszenia, a mnie osobiście pozwoli na podjęcie aktywności-człowiek=działanie... Do konkretów.

1. Obsługą mailingu, wysyłką, zebraniem bazy adresów, zajmę się z chęcią.
2.Treść maila. Tutaj kooperacja. Propozycję maila wrzucić na forum, opracować ją wspólnie. Napewno muszą być informacje o stowarzyszeniu(czym się zajmuje itp.), DB, dane Stowarzyszenia(na końcu), może jakiś chwytliwy cytat, link ew. linki, może logo, jednocześnie musi to być w miarę zwięzłe. Generalnie osoby które siedzą dłużej w temacie(jak np ty, Jordanie) mają pewnie lepsze pojęcie co i jakimi słowami przekazać w tym mailu, więc narazie trochę odbijam piłeczkę.
3. Program. Znalazłem http://www.anomail.pl/ wydaje się że porządnym narzędziem do tego typu zadań, licencja freeware. Muszę go jeszcze odpalić i sprawdzić... Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje-jeśli ktoś zna taki program pod Linuxa-Ubuntu byłbym wdzięczny za informacje.

Podsumowując, zadania na chwilę obecną.
-Program oraz baza adresów-moja skromna osoba
-Treść maila-kooperacja.

Jakieś sugestie?

jordan
Portret użytkownika jordan

Podoba mi się taki plan.

Co do treści maila. to nie jest to taki hop siup. Zastanowię się jakby to ująć. Gdyby, ktoś również zabrał się do pisania, to może przydać się kilka wskazówek, z których korzystają profesjonaliści podczas rozsyłania ankiet.

Jeśli się rozsyła ankiety (a nasz list w pewnym sensie czymś takim jest), to powinno się pamiętać o tych punktach:

  • czysty, poprawny styl i ortografia
     
  • info o tym kto przeprowadza ankietę
     
  • cel przeprowadzania ankiety
     
  • argumenty dlaczego wypełnienie kwestionariusza jest ważne
     

    • konieczność wypełnienia/odpowiedzi (apel do cnót i emocji)
  • zachęta do szybkiej odpowiedzi
  • ostateczny termin odsyłania odpowiedzi
  • przekonujące zapewnienie poufnym obchodzeniu się z danymi (np. anonimowe zbieranie danych. dot. ankiet)
  • Podziękowanie
  • Osoba kontaktowa
  • "korzyść" (jakiś "cukierek") dla wypełniającego ankietę. (np. konkurs etc.)

     
Zdzisław Gromada
Portret użytkownika Zdzisław Gromada

Łukaszu

Serdecznie Cię witamy w naszym gronie. Cieszę się, że chcesz się aktywnie do nas włączyć.

Mam na tapecie apel/wniosek do Prezydenta, Sejmu i Senatu o nowelizacjię Konstytucji oraz ustawy o samorządzie gminnym wszystko w duchu DB. Postaram się by był przekonywujący i zrozumiały. Było by dobrze gdybyś wysyłając zaproszenie do podobnych nam stowarzyszeń dołączył ten apel z prośbą o wysłanie do adresatów deklaracji poparcia go.

Postaram się w przeciągu tygodnia przedstawić do oceny SWD roboczą wersję takiego apelu. Bądźmy w kontakcie. Pozdrawiam.

Z. Gromada

Łukasz Lepianka
Portret użytkownika Łukasz Lepianka

@Jordan Cibura

Zgadzam się z tobą że nie takie hop siup. Mail ten, prawdopodobnie w większości przypadków, będzie pierwszym kontaktem z SWD. Tym samym musi wywrzeć pozytywne wrażenie, jak to mówią:pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

@Zdzisława Gromada

Dziękuje bardzo za miłe słowa powitania.
Czekamy w takim razie na wniosek, i będziemy myśleć jak go ując w mailu.

Proponuje przenieść dyskusje na temat mailingu w to miejsce: http://www.demokracjabezposrednia.pl/node/777